top of page
  • תמונת הסופר/תשיר דרור, פסיכותרפיסטית בהרצליה

מחקר על יעילות השימוש ב EFT בטיפול הזוגי


תרגום חלקי של המאמר: סדנת "החזק אותי חזק" להתקשרות זוגית ואינטימיות מינית[1]


שביעות רצון ויציבות ביחסים רומנטיים חשובים לתפקודם הבריא של מבוגרים, אך גורמים רבים יכולים להקשות על השגת ושמירה על שביעות הרצון ממערכת יחסים קשה.

מחקרים הראו כי זוגות מדווחים על שביעות רצון מינית כאינדיקטור לשביעות רצון מהיחסים הזוגיים, וכי כאשר הם אינם מרוצים מחיי המין שלהם, הם גם לא מרוצים ממערכות היחסים (Soleimani et al. 2015; Štulhofer et al. 2010).


למעשה, מקארתי (2003) מצא כי זוגות אומללים מייחסים 50-70% ממצוקת היחסים שלהם לבעיות במיניות.

עבור זוגות רבים זה מאתגר לדבר על אינטימיות מינית. במקום לתקשר בגלוי על מיניות, על העדפות, מה לא אוהבים ומה כל אחד צריך ביחסים המיניים, זוגות רבים מסתמכים על סטראוטיפים להנחות את מודעותם להעדפותיהם המיניות של בני זוגם (ביירס 2011).


על פי MacNeil and Byers (2009), רק 26% מהזוגות מבינים היטב את הרצונות והצרכים של שותפיהם ביחסים המיניים שלהם. דבר זה כמובן בעייתי, מכיוון שתקשורת מינית אפקטיבית מהווה מנבא משמעותי לשביעות רצון מהמינית (Byers 2011; Khoury and Findlay 2014).


למרות חשיבות הסיפוק המיני במערכות יחסים רומנטיות, לעתים קרובות בני הזוג מתקשים לתקשר בגלוי אודות בעיותיהם המיניות בשל היבטים הקשורים לפגיעות, אמון, קרבה רגשית ותקשורת אפקטיבית שהיא דורשת. עם זאת, כאשר שותפים מסוגלים לפתח קשר קשרי רומנטי חזק ובטוח עם אחד את השני, הבנוי על פגיעות הדדית, בטחון רגשי וביטחון - הם מסוגלים יותר לתקשר את המיניות שלהם, החששות והצרכים (ג'ונסון וזוקריני 2010) - נוטים להיות בעלי סיכוי טוב יותר לחיי מין מספקים יותר והקשר בכללותו.


סגנון ההתקשרות הרומנטי נקשר לאינטימיות מינית, כך שסגנונות ההתקשרות משפיעים על האופן שבו אנשים מבינים את מערכות היחסים האינטימיות שלהם (ג'ונסון וצוקריני 2010; חורי ופינדל 2014).


במאמר זה, אינטימיות מינית מתייחסת באופן ספציפי לתקשורת מינית ולסיפוק מיני.

על פי תאוריית ההתקשרות כל בני האדם מפנימים יחסים המבוססים על חוויותיהם המוקדמות עם המטפלים העיקריים שלהם, ואלו משפיעים על הערך העצמי של האדם, הציפיות לאהבה, טיפול והגנה במערכות יחסים קרובות (בולבי 1973; Verschueren et al. 1996). אלה חוויות מוקדמות שמשפיעות על אמונות לגבי הזמינות וההיענות של אחרים משמעותיים, כולל שותפים רומנטיים, בעת מצוקה או צורך.


מטרות המחקר הנוכחי היו: (1) להתאים את הטיפול המקורי של מדריך שמונת המפגשים לסדנה בת יום אחד, המשלבת תוכן ספציפי בנוגע להתקשרות זוגית וגם לזוגיות מינית; (2) ניסוי פרוטוקול מותאם להערכת היתכנות וקבילות הטיפול ושיפור בידע המשתתפים על פי עקרונות EFT / HMT; ) 3 נתוני פיילוט לשינויים פוטנציאליים במשתתפים שדווחו על קשר רומנטי, תקשורת מינית, ואינטימיות מינית.

כאשר נישואין ומערכות יחסים ארוכות טווח מתדרדרות, לעיתים קרובות יש השפעות מזיקות על הבריאות הפיזית, הבריאות הפסיכולוגית והתפתחות החברתית-רגשית חברתית (Hawkins et al. 2008; מקלאנהן וסוהיל 2015; ואוס ואח '. 2017).

מִין ממלא תפקיד משמעותי בהצלחה ובשביעות הרצון במערכות יחסים רומנטיות. עם זאת, כאשר זוגות חווים אתגרים בחיי המין שלהם, הם לעיתים קרובות נאבקים בכדי לתקשר באופן גלוי ולעסוק בבעיותיהם בצורה אפקטיבית (MacNeil ו-ביירס 2009).


למרות הקשר הידוע בין התקשרות ואינטימיות מינית, יש פער בתכניות המכוונות לשני המבנים הללו בו זמנית ומדגישות את השפעתם הדו-כיוונית זה על זה. קיימים מודלים טיפוליים שמכוונים גם למין וגם להתקשרות

במחקר הנוכחי, התאימו החוקרים תכנית פסיכו-חינוכית בת 10 שבועות שהתמקדה בהתקשרות זוגית, ותכנית ה- Hold me Tight שממנה הופקה סדנה בת יום אחד.

צמצמו את התוכנית והפעילויות המשלימות, לארבעה נושאים שנראו הרלוונטיים ביותר למטרת המחקר: (1) זיהוי דיאלוגים של שדים, (2) איתור הנקודות הגולמיות, (3) החזק אותי חזק: להפוך לפתוח ומגיב, ו- (4) מגע רגיש ומין סינכרוני: קשר בין סקס ומגע.

הנתונים ממחקר זה מספקים ראיות ראשוניות לכך שהסדנה המותאמת יכולה לסייע לזוגות להגיע להישגים משמעותיים.

המחקר מציע שתכנית ה- Hold Me Tight המותאמת ליום אחד היא פורמט מעשי ובר לביצוע, מנקודת מבטם של מנחי התכנית וזו יכולה לספק מענה מיטיב לזוגות.


רוצה לשמוע עוד על טיפול בגישת ה EFT?

רוצה להתייעץ לגבי טיפול זוגי?

נשמח לעמוד לשירותך לשיחת ייעוץ ראשונית ללא תשלום.

[1] . Morgis, B., Ewing, E., Liu, T., Slaughter-Acey, J., Fisher, K., & Jampol, R. (2019). “A Hold Me Tight Workshop for Couple Attachment and Sexual Intimacy.” Contemporary Family Therapy, 41(4), 368-383.

Comentarios


Wave
bottom of page