top of page
Yoga at Home

טיפול רגשי במגוון התמחויות וקהלי יעד

 

טיפול רגשי, המכונה גם טיפול נפשי – זהו תהליך של ריפוי בדיבור.

האדם הסובל ממצוקה כלשהי- ממשבר, או ממצוקה נפשית מתמשכת – פונה לטיפול במטרה להקל על מצוקתו, לפתור את קשייו ולחיות את חייו באופן מיטיב יותר מכפי שהוא חי אותם בעת הפניה.

פסיכותרפיה יכולה להיעשות בידי מגוון אנשי מקצוע המוסמכים לכך- פסיכולוגים, עובדות סוציאליות קליניים, מטפלות בהבעה ויצירה, קרימינולוגיות קליניות ופסיכיאטרים עם הסמכה בפסיכותרפיה. כאשר הטיפול נעשה בידי פסיכולוג מוסמך הוא מכונה טיפול פסיכולוגי, כאשר הטיפול נעשה בידי כל פרופסיה אחרת הוא מכונה טיפול רגשי, נפשי או פסיכו תרפויטי.

בעוד שמבוגרים מטופלים בעיקר באמצעות שיחה, הטיפול בילדים נעשה בעיקר דרך אמצעים השלכתיים – כגון משחק ואומנות, דרכם עולים כל התכנים הנפשיים איתם ניתן לעבוד.

גישות הטיפול המרכזיות הן:

הטיפול הפסיכודינמי[1] - היא חקר ההיבטים של העצמי שאינם ידועים במלואם, במיוחד כפי שהם באים לידי ביטוי ומושפעים במערכת היחסים הטיפולית. ישנן כמה טכניקות מובילות בגישה זו, אף על פי שהיא מאגדת בתוכה זרמים שונים: מיקוד ברגש ובהבעת רגשות; חקר הניסיונות להימנע ממחשבות ורגשות מעוררי דחק; זיהוי וחקר תמות חוזרות ותבניות בחיי האדם; דיון בחוויות עבר, בהן הפוקוס הוא התפתחותי; מיקוד ביחסים הטיפוליים; חקר הפנטזיות.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי[2] - הוא טיפול מובנה, ממוקד, שמטרתו שינוי האופן בו המטופל תופס את עצמו ואת העולם. הפחתת המצוקה הנפשית נעשית דרך שינוי התנהגות, וקוגניציה – מחשבות, תפיסות, אמונות והחלטות. הגישה מאבחנת את הבעיה בקריטריונים מדידים, רואה במטופל שותף פעיל, המטופל נדרש להכין שיעורי בית בין הפגישות והוא גם בוחן את הצלחת הטיפול.

 

water-872016_1280.jpg

טיפול CBT

הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי הוא מאד מאד ממוקד, הוא מתמקד בכאן ועכשיו ובעצם אנחנו מלמדים את המטופל לחשוב מחשבות יותר אדפטיביות וכפועל יוצא התנהגויות ודרכי פעולה- כלומר מלמדים אותו לפתוח עוד אופציות לחשיבה ולפרשנות של הסיטואציה.

water-872016_1280.jpg

טיפול בדכאון

טיפול בדכאון - דיכאון Depression מכונה גם דיכאון קליני Clinical depression, הפרעת דיסתימיה Dysthymic depression, הפרעת דיכאון מאז'ורי Major depression disorder, דיכאון חד קוטבי Unipolar depression.

water-872016_1280.jpg

הדרכת הורים

פגישות טיפוליות עם ההורים, כשהמוקד הוא ההורות לילד מסוים או לכלל הילדים בבית. יש כמובן טיפול מותאם גם לאוכלוסיות ייחודיות כגון משפחות מורכבות (נישואים שניים, עם ילדים מנישואים קודמים וכדומה), משפחות להט"ב ועוד.

water-872016_1280.jpg

ASD

התמחות בטיפול באוטיזם, ילדים ונוער על הרצף האוטיסטי. המטפלות והמטפלים שנותנים מענה לאוכלוסייה זו, הוכשרו במסגרות ייעודיות, והינם בעלי ניסיון טיפולי משמעותי בתחום.

water-872016_1280.jpg

טיפול בגיל השלישי

טיפול בגילאי 65 ואילך, נושא אפיונים ייחודיים של אובדנים כגון– אובדן הקריירה; אובדן יכולות גופניות; בריאות ועוד. כל אלו, מצריכים יכולת הסתגלות טובה למצבי שינוי, התמודדות עם אבל ואובדן, לעיתים התמודדות עם דיכאון ובדידות ורכישת כלים להפקת הנאה ומשמעות מחיי הפנאי.

water-872016_1280.jpg

טיפול בטראומה

מתן התייחסות ייעודית לטראומות חיים מגוונות, תוך שימוש במגוון מתודות יעילות דוגמת EMDR – שיטה של הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים, כדי לטפל בסימפטומים וסבל הנובעים מחשיפה לאירועי חיים שליליים, או גורמי דחק בדרגות שונות.

water-872016_1280.jpg

טיפול DBT

טיפול התנהגותי דיאלקטי שפותח במקור לאנשים עם הפרעת אישיות גבולית, נותן מענה מצוין לאנשים
עם מגוון קשיים בוויסות הרגשי כגון התמודדות עם כעסים, רגישות יתר ועוד

water-872016_1280.jpg

טיפול בחרדה

טיפול בחרדה - חרדה היא סימפטום מרכזי במספר מצבים: התקפי חרדה, פחדים ספציפיים, הפרעה פוסט טראומטית PTSD, חרדה חברתית וחרדה בלתי מסווגת או הפרעת חרדה מוכללת - GENERALIZED ANXIETY DISORDER (GAD).

water-872016_1280.jpg

טיפול דיאדי

מתאים בעיקר לילדים בגיל הרך
ובמצבים בהם יש קשיים בקשר הורה-ילד.
מודל ההתערבות כולל פגישות הורה עם ילד לסירוגין בשילוב הדרכת הורים. פורמט זה, מאפשר תצפית על התקשורת בין כל הורה לילד בלייב, והתערבויות ממוקדות

water-872016_1280.jpg

טיפול מיני

שביעות רצון ממין ידועה כצורך פסיכולוגי מהותי המשחק תפקיד מפתח בבריאותו הכללית של הפרט. כך שאם הצרכים המיניים של האדם אינם מסופקים, הלחצים הפיזיים והפסיכולוגיים עשויים להזיק לבריאות.

water-872016_1280.jpg

דיכאון פוסט קורונה


לא לכולם, יש תשובה אחת לגבי עיצוב החיים בתקופת פוסט הקורונה. לא לכל הזוגות, יש אותן תובנות. אבל כולם למדו משהו חדש על עצמם בתקופה הזו,

water-872016_1280.jpg

טיפול בהפרעות אכילה

טיפול בהפרעות המתאפיינות בהתנהגויות הקשורות לאכילה ופיצוי מסוגים שונים – אנורקסיה, בולימיה, אכילת לילה ועוד.

water-872016_1280.jpg

פחד ממקומות סגורים

פחד ממקומות סגורים (קלסטרופוביה) מוגדר כפוביה כאשר הוא מגביל את יכולת התפקוד שלך בחיי היום יום – אם בעבודה, בפעילויות הפנאי וכיוצא באלו.

water-872016_1280.jpg

טיפול זוגי ומשפחתי

טיפול זוגי מתמקד בפתרון קונפליקטים זוגיים, שיפור היחסים בין בני הזוג ושיפור יכולת ההתמודדות עם מצבי משבר וקונפליקט עתידיים.

water-872016_1280.jpg

טיפול בפגיעה מינית

התמודדות עם מגוון רחב של פגיעות מיניות- מאירוע בודד של תקיפה מינית בבגרות ועד לפגיעה מינית מתמשכת בילדות כולל טיפול בסימפטומים של CPTSD.

water-872016_1280.jpg

טיפול לילדים

בעוד שטיפול עם נוער ומבוגרים נעשה באמצעות שיחה, לילדים צעירים לא תמיד יש את היכולת לשוחח על הדברים, ולכן הטיפול נעשה באמצעים השלכתיים - משחק, אומנות, תנועה ועוד ותמיד מלווה בהדרכת הורים

water-872016_1280.jpg

טיפול ב EMDR

טיפול ב-Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) - הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים

סיכום:

כיום מרבית המטפלות והמטפלים הדינמיים אינם מזוהים עם גישה תיאורטית אחת ומזהים עצמם כאינטגרטיביים או אקלקטיים - כלומר מטפלים המשלבים בין אלמנטים מזרמים שונים בתחום הפסיכותרפיה ו/או של כלים, על מנת למקסם את יעילות הטיפול אל מול צרכי המטופל הספציפי בו מטפלים.

אינטגרציה[1] בפסיכותרפיה כוללת ארבע גישות אפשריות: אינטגרציה תיאורטית, אקלקטיות טכנית (שימוש במרכיבים אפקטיביים מגישות שונות), אינטגרציה מתבוללת (עבודה דרך מודל עיקרי יחיד, תוך שילוב אספקטים ממודלים אחרים כשיש צורך בכך וגישת הגורמים המשותפים (מיקוד בפרקטיקות טיפול יעילות המשותפות לכל הגישות כגון הברית הטיפולית, שימוש באמפתיה ועוד).

מקורות הטיפול הדינמי בפסיכואנליזה, מבית מדרשו של זיגמונד פרויד שייסד את תורת הריפוי בדיבור. לאחר פרויד צמחו והתפתחו ענפים שונים ובהם הפסיכותרפיה

הפסיכודינמית, תיאוריית ה-self, התיאוריה ההתייחסותית, פסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית טיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

מקורות:

Shedler, J. (2012). The efficacy of psychodynamic psychotherapy. In R. A. Levy, J. S. Ablon, & H. Kächele (Eds.), Psychodynamic psychotherapy research: Evidence-based practice and practice-based evidence (p. 9–25). Humana Press - Springer. https://doi.org/10.1007/978-1-60761-792-1_2

 

[1] טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במבוגרים: עקרונות טיפוליים (2011) / עורכים: מרום, גלבוע-שכטמן, מור, מאיירס

[1] Zarbo, C., Tasca, G. A., Cattafi, F., & Compare, A. (2016). Integrative Psychotherapy Works. Frontiers in psychology, 6, 2021. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2015.02021

bottom of page